Skip to main content

Izšel je nov Regljač: Dvoživka leta 2021 je zelena rega

Spomladi se začenjajo tudi množične selitve dvoživk, ki se med mrestišči in kopenskimi bivališči selijo po poteh, na katerih pogosto prečkajo ceste. Na številnih točkah, kjer lahko prihaja do množičnih povozov dvoživk, potekajo akcije prenašanja dvoživk čez cesto, pri katerih sodelujejo prostovoljci, društva, zavodi in druge organizacije.

Sodelavci projekta LIFE AMPHICON, ki je namenjen ohranjanju dvoživk in obnovi njihovih habitatov, so v sodelovanju z različnimi deležniki izdali drugo številko elektronskega novičnika Regljač. V njem si lahko preberete:
- priporočila za udeležence in organizatorje akcij prenašanja dvoživk,
- rezultate lanskoletnih akcij prenašanja dvoživk čez cesto ter študije o dvoživkah in cestah v letu 2021,
- varstvene aktivnosti za dvoživke, izvedene v letu 2021,
- predstavitev dvoživke leta 2021.

 

Na 20 lokacijah po Sloveniji v 2021 zabeležili skoraj 63.000 živih in povoženih dvoživk 

V lanskoletnih akcijah prenašanja dvoživk čez cesto, ki imajo v Sloveniji že dolgoletno tradicijo, je sodelovalo več kot 330 udeležencev. Prostovoljci vsako leto z beleženjem in posredovanjem različnih podatkov pomagajo strokovnjakom do opredelitve trajnih varstvenih ukrepov za dvoživke ob cestah in posledično k njihovemu dolgoročnemu varstvu na teh območjih. Na podlagi zbranih podatkov lahko strokovnjaki natančneje opredelijo selitvene poti dvoživk, številčnost lokalnih populacij, spremembe številčnosti med posameznimi leti in druge parametre.

Informacije o akcijah in rezultatih prenašanja dvoživk čez cesto v sezoni 2021 lahko na interaktivnem pogledu najdete na spletni strani Informacijskega centra za varstvo dvoživk Slovenije

Koristni napotki za organizatorje in udeležence prostovoljnih akcij

Za vse, ki se želite akcij prenašanja dvoživk udeležiti, je v Regljaču podrobno opisano, kako poteka delo, kaj vključuje obvezna oprema za zanimivo, prijetno in varno udeležbo na akcijah, kako prenašamo dvoživke in katere podatke je priporočljivo zbirati. Akcije se običajno pričnejo v prvih deževnih dneh, ko je dovolj visoka relativna zračna vlaga in se večerne temperature zraka za nekaj dni povzpnejo nad 5 °C. Kdaj in kje se lahko akcij udeležite, lahko preverite na Informacijskem centru za varstvo dvoživk Slovenije na telefonski številki 064 229 577 in elektronskem naslovu: info.varstvodvozivk@ckff.si, ali spremljate na družbenih omrežjih projekta LIFE AMPHICON (Facebook) in Informacijskega centra za varstvo dvoživk (Facebook in Instagram).

Če bi želeli organizirati akcijo prenašanja dvoživk čez cesto, so v Regljaču predstavljene tudi smernice in priporočila za organizatorje.

Zelena rega: najmanjša in najglasnejša žaba je dvoživka leta 2021

V aktualni številki Regljača si lahko preberete o življenju dvoživke, ki lahko s pomočjo oprijemalnih blazinic pleza tudi po steklu. Podrobno je predstavljena zelena rega, ki ste jo izbrali kot dvoživko lanskega leta. 

Za dvoživko leta 2022 lahko glasujete na tej povezavi.
 

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava