Skip to main content

Kako lahko z moderiranjem izboljšamo virtualne sestanke?

Konec marca smo v projektu LIFE-IP NATURA.SI nadaljevali s treningi moderiranja in facilitiranja, tokrat v virtualnem okolju, ki je v zadnjem letu postal ključni prostor za srečevanja sodelavcev različnih organizacij. V letu 2021 bodo, ko bodo razmere to dopuščale, potekali še štirje treningi moderiranja in facilitiranja ter pet treningov digitalnega komuniciranja. Prve spletne različice delavnic se je udeležilo 23 sodelavcev iz 8 javnih institucij, ki delujejo na področju upravljanja Nature 2000.

Kako poskrbeti, da spletna delavnica ne postane predavanje?

Virtualno okolje zelo vpliva na dinamiko med udeleženci. Kako izvesti delo po skupinah in aktivno vključevati udeležence, ko je vsak za svojim računalnikom? Kako povečati njihovo zanimanje? Dolgoletni predavatelj moderiranja in facilitiranja Miran Morano je tako z uporabo različnih orodij kot tudi s komunikacijskimi veščinami navdušil udeležence, da bodo pri svojem delu lahko bolj učinkovito vodili skupinske procese in dosegali želene cilje skupinskega dela. Pri tem je udeležence pripravljal tako na moderiranje in facilitiranje v živo s prikazom primerov ter jim preko spletne različice omogočil, da so se spoznali s posebnostmi spletnega vodenja skupin.

Udeleženci spletnih delavnic so bili zelo zadovoljni z delavnico, ki je potekala v dveh delih. Tako so imeli kljub intenzivnemu poteku na voljo več časa za osvojitev vsebine posameznega dela. Na splošno so bili udeleženci zelo zadovoljni s spletno obliko delavnice, saj je delavnica v večji meri izpolnila njihova pričakovanja. Preizkusili so se v praktičnih vajah in imeli priložnost izražati svoje mnenje.

V upanju na delavnice v živo

Konec aprila bo potekala še ena virtualna delavnica moderiranja in facilitiranja, nato pa načrtujemo izvedbo še treh klasičnih delavnic. “Naloga moderatorja je, da vsak prostor izkoristi v največji meri ter z uporabo različnih tehnik in orodij prispeva k skupinskim procesom. Čeprav smo bolj vajeni osebnih srečanj, pa tudi virtualna prinašajo svoje prednosti. Odzivi udeležencev kažejo na to, da si želimo bolje upravljati spletna srečanja, ki bodo tudi po koncu epidemije v določenem delu ostala del našega vsakdanjika,” je povedala Špela Polak Bizjak, direktorica Zavoda Štirna, ki je vodilni partner v projektu LIFE-IP NATURA.SI za strateško komuniciranje.

Treningi komuniciranja ter moderiranja in facilitiranja v letu 2021

V letu 2020 smo v projektu LIFE-IP NATURA. SI pričeli s komunikacijskim usposabljanjem sodelavcev institucij, ki delujejo na področja varstva narave, kmetijstva, gozdarstva in upravljanja voda ter so vključene v upravljanje Nature 2000. Lani je projektni partner Zavod Štirna organiziral 15 delavnic osnovnega in nadaljevalnega treninga komuniciranja ter moderiranja in facilitiranja. Z izvajanjem delavnic moderiranja in facilitiranja nadaljujemo tudi letos, v drugi polovici leta pa sledi še 5 treningov digitalnega komuniciranja.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava