Skip to main content

Sodelavci projekta JeloviZA na obisku v največjem zavarovanem območju v Alpah

Partnerje projekta JeloviZA z načrtovano pripravo Modela upravljanja območja Nature 2000 Jelovica čaka zahtevna naloga. Zato se je modro nasloniti na izkušnje tistih, ki jim uspeva naravo in dediščino ohranjati na način, s katerim pridobijo tako prebivalci kot obiskovalci. V septembru so predstavniki partnerskih organizacij obiskali avstrijski Narodni park Visoke Ture. Območje deli marsikatero podobnost z Jelovico: gre za pretežno gozdnat svet, odlikuje ga Natura 2000, sooča se z izzivi ohranjanja naravne in kulturne dediščine.

Pot jih je najprej pripeljala v Rauris, kjer so jih v kulturnem centru Messnerhaus sprejeli župan Peter Loitfellner, direktor turističnega urada Gerhard Meister, direktor žičnice Siegdried Rasser ter predstavnik lovcev in gozdarjev Ekkerhard Sichler. Predstavili so svoje delo, reševanje izzivov, predvsem pa poudarili vlogo, ki jo pri njihovih prizadevanjih igra močna navezava na tradicijo in lokalno kulturo.


Foto: arhiv CIPRA Slovenija, © Samo Kham

Nato so se z žičnico povzpeli na Hochalm, kjer je sokolar predstavil ujede, vodnik pa po delu interpretacijske poti. Dan so zaključili v interpretacijskem centru velikih ujed Kralji neba, namenjenemu ohranjanju brkatega sera, beloglavega jastreba in planinskega orla in o pomenu turizma opazovanja ptic.

Drugi dan so se z vodnikoma parka podali v zatrep doline Kolm Saigurn na deževni ogled rauriškega pragozda in parkovne infrastrukture. Sledil je obisk muzeja Felberturm, ki obuja dediščino krošnjarjev, tovornikov in nosačev. Nadaljevali so s pogovorom s predstavnikom društva o pomenu povezovanja naravne in kulturne dediščine za ohranjanje lokalne identitete. Dan so sklenili v več sto let stari domačiji, edinstvenem primeru povezovanja gastronomije z ohranjanjem naravne in kulturne dediščine.


Foto: arhiv CIPRA Slovenija, © Samo Kham

Zadnji dan jih je po kratkem jutranjem viharjenju čakal obisk osrednjega centra Narodnega parka Visoke Ture. Sprejel jih je direktor parka Wolfgang Urban ter predstavnica za stike z javnostmi Anna Pecile. Dan so zaključili v Krimmlu, si ogledali slapišče in center Svetovi vode upravljalca visokogorskih avtocest Grossglockner in Gerlos. 

Projekt JeloviZA - Za izboljšanje stanja ekosistemov in ohranjanje kvalifikacijskih vrst na območju Natura 2000 na Jelovici ter priprava modela upravljanja, ki v odločevalskih procesih upošteva ekosistemske storitve. Partnerji projekta so: CIPRA Slovenija, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave (OE Kranj), Zavod za gozdove Slovenije (OE Bled), Razvojna agencija Sora d.o.o., Občina Železniki, Cipra International. Projekt JeloviZA sofinancirajo Islandija, Lihtenštajn in Norveška s sredstvi Finančnega mehanizma EGP v višini 1.143.298,04 EUR.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava