Skip to main content

Trije novi LIFE projekti za naravo

Evropska komisija je odobrila financiranje 183 novih projektov v okviru evropskega finančnega instrumenta za okolje LIFE+, od tega šest projektov iz Slovenije – trije so s področja ohranjanja narave.

Evropska komisija je na razpis za zbiranje predlogov, ki se je zaključil septembra 2010, prejela 748 prijav, med katerimi je bilo 183 izbranih za sofinanciranje v okviru treh sestavnih delov programa: LIFE+ Narava in biotska raznovrstnost, LIFE+ Okoljska politika in upravljanje ter LIFE+ Informacije in komunikacija. Izbrani projekti predstavljajo skupno naložbo v vrednosti približno 530 milijonov evrov, od katerih bo EU zagotovila 244 milijonov evrov.

Šest projektov iz Slovenije bo prejelo 4,3 milijona evrov evropskih sredstev. V projekte programa LIFE +, ki  obsegajo dejavnosti na področjih ohranjanja narave, podnebnih sprememb, čiste tehnologije in okoljske politike ter informacijskih in komunikacijskih dejavnosti glede okoljskih izzivov in vprašanji, so vključene vse države članice EU. Petinpetdeset izmed teh projektov vključuje partnerje iz več kot ene države članice.

AQUAVIVA (LUTRA, Inštitut za ohranjanje naravne dediščine): Glavni cilj projekta je povečanje ozaveščenosti slovenske javnosti o pomembnosti varovanja in ohranjanja sladkovodnih ekosistemov. To bo pripomoglo k izvajanju ustrezne zakonodaje EU, vključno z direktivama o habitatih in pticah ter okvirno direktivo o vodah. Spodbujali bodo metode integriranega upravljanja vodnih virov, pri čemer bodo kot ambasadorja sladkovodnih habitatov in biotske raznovrstnosti uporabili evropsko vidro.
Projekt bo trajal 3 leta (1. september 2011 do 31. avgust 2014). Vrednost projekta je 550.000 EUR, od tega Evropska komisija 43%.
 
SIMARINE-NATURA (DOPPS – BirdLife Slovenia (Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije)): Cilj tega projekta je znatno izboljšati poznavanje porazdelitve, gostote, zračnih poti in sezonske dinamike sredozemskega vranjka v slovenskem morju, da bi se določilo novo pomembno območje za ptice. Namenjen je tudi izboljšanju varstva lokalnega staleža sredozemskega vranjka pred nezgodnimi razlitji nafte, in sicer s pripravo strokovnih smernic.
Projekt bo trajal 42 mesecev ( od 1. septembra 2011 do 28. februarja 2015). Vrednost projekta je 474.000 EUR, od tega Evropska komisija 60%.

Ljubljanica connects (Univerza v Ljubljani): Ta projekt je namenjen izboljšanju povezanosti območij Natura 2000 s tem, da se ponovno vzpostavi funkcionalnost reke Ljubljanice kot koridorja, ki povezuje dve območji. To bo dosegel z odstranitvijo ovir za migracije rib, izboljšanjem in ponovno vzpostavitvijo habitatov, izboljšanjem vodnogospodarske infrastrukture in uvedbo sistema za spremljanje vode. Ciljne vrste rib so platnica, sulec in klen.
Projekt bo trajal 4 leta ( od 1. januarja 2012 do 31. decembra 2015). Vrednost projekta je 1,188.000 EUR, od tega Evropska komisija 50%.

Več:

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava