Skip to main content

V Triglavskem narodnem parku usposobljeni za sledenje volku


Petletni čezmejni LIFE+ projekt WolfAlps se ukvarja s problematiko volka v italijanskih in slovenskih Alpah. Poleg ukrepov za preprečevanje napadov volkov na domače živali ter aktivnostih za izboljšanje poznavanje in odnosa javnosti do vrste je na slovenskih tleh posebna pozornost namenjena spremljanju volkov in zbiranju terenskih podatkov o njihovem pojavljanju.

V projektu sodelujeta poleg devetih italijanskih partnerjev tudi Triglavski narodni park in Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani, izvajajo ga pod vodstvom italijanskega javnega zavoda Parco Naturale delle Alpi Marittime.

Volkove v Triglavskem narodnem parku bodo spremljali naravovarstveni nadzorniki, prostovoljni nadzorniki in drugi zainteresirani posamezniki. Ti so potrebno teoretično znanje pridobili na strokovnih delavnicah, praktično usposabljanje na terenu pa je potekalo na Kočevskem.

Usposabljanja za zimsko sledenje volka (t.i. »snowtracking«) pod vodstvom strokovnjakov Oddelka za biologijo Biotehniške fakultete se je udeležilo 24 udeležencev. Spoznali so pravilne metode iskanja, jemanja in shranjevanja različnih vrst vzorcev za nadaljnje genetske analize. Prepoznavali so različne vrste sledi, predvsem razlike med domačim psom in volkom, predstavljene pa so bile tudi različne tehnike nameščanja in uporabe fotopasti.

Foto: Miha Marolt, Triglavski narodni park

Že v letošnjem marcu in vse do konca trajanja snežne odeje bodo udeleženci sistematično preverjali prisotnost volka v Triglavskem narodnem parku, pri čemer bodo lahko s pridom uporabili vse pridobljeno teoretično in praktično znanje za zimsko sledenje tega karizmatičnega predstavnika velikih zveri.

 

Več:

 

 

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava