Skip to main content

Že tretji integrirani projekt programa LIFE v Sloveniji

Evropska komisija bo namenila več kot 110 milijonov evrov za integrirane projekte v okviru programa LIFE za varstvo okolja in podnebja, ki bodo prispevali k doseganju ciljev podnebne nevtralnosti in ničelnega onesnaževanja do leta 2050. Med 11 državami, ki so prejela sredstva za LIFE integrirane projekte, je tudi Slovenija s projektom LIFE IP RESTART. Cilj projekta je izboljšanje stopnje recikliranja nenevarnih gradbenih odpadkov in odpadkov iz rušenja objektov. 

Izbrani projekti naslavljajo ukrepe, ki bodo prispevali k uresničevanju ključnih ciljev evropskega zelenega dogovora v okviru strategije EU za biotsko raznovrstnost do leta 2030 in akcijskega načrta EU za krožno gospodarstvo. Pri integriranih projektih lahko države članice združijo dodatne vire financiranja EU, vključno s kmetijskimi, strukturnimi, regionalnimi in raziskovalnimi skladi, ter nacionalne vire in naložbe zasebnega sektorja. Pričakuje se, da bo vseh 11 odobrenih projektov skupaj pritegnilo za več kot 10 milijard evrov dodatnih sredstev, s čimer se bodo bistveno povečala sredstva za doseganje resničnih sprememb na terenu. 

Poleg Slovenije bodo sredstva programa LIFE prejeli tudi projekti Cipra, Češke, Danske, Estonije, Finske, Francije, Latvije, Litve, Nizozemske in Poljske. Slovenski projekt Spodbujanje recikliranja odpadkov v koristne proizvode in krožno gospodarstvo (LIFE IP RESTART) vodi Ministrstvo za okolje in prostor. V sodelovanju s 16 partnerji bo projekt prispeval k premostitvi ovir za doseganje ciljev EU glede recikliranja odpadkov v Sloveniji, vključno s pomanjkanjem skladne zakonodaje, nezadostnimi zmogljivostmi za recikliranje ter nizko družbeno sprejemljivostjo postopkov recikliranja in tako nastalih izdelkov. 

Med pričakovanimi rezultati projekta je do konca leta 2030 zmanjšati emisije ogljikovega dioksida za 20 odstotkov na račun izboljšanja zbiranja, obdelave in odstranjevanja odpadkov ter predelave materialov, z recikliranjem zmanjšati količine odpadkov za 60 odstotkov, reciklirati 50 odstotkov nenevarnih gradbenih odpadkov in 99 odstotkov odpadkov iz termičnih procesov ter doseči 70-odstotno stopnjo recikliranja komunalnih odpadkov. V okviru projekta bo ustvarjenih okoli 250 delovnih mest, s projektom pa naj bi pripomogli k 15-odstotnemu povečanju zelenih delovnih mest (skoraj 7000), povezanih s krožnim gospodarstvom in ravnanjem z odpadki. 

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava