Skip to main content

Odstranjevanje topinamburja v Dravinjski dolini

Sodelavci LIFE integriranega projekta za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji (LIFE-IP NATURA.SI) iz Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave (ZRSVN), Kmetijsko gozdarskega zavoda (KGZ) Ptuj in Kmetijsko gozdarske zbornice (KGZS) so konec septembra izvedli akcijo odstranjevanja invazivne tujerodne vrste topinambur (Helianthus tuberosus) v Studenicah na projektnem območju Dravinjska dolina (fotografija 1). Površina, ki je zaraščena s topinamburjem, meji na travnik, kjer uspeva zdravilna strašnica, hranilna rastlina metuljev mravljiščarjev. Tu so v okviru projektnih aktivnosti našli temnega in strašničinega mravljiščarja. Odstranjevanje zato izvajajo z namenom, da bi izboljšali in povečali razpoložljivi habitat metuljev mravljiščarjev.


Fotografija 1: Odstranjevanje topinamburja je potekalo tako, da so najprej populili vse enoletne rastline in nato z lopato izkopali korenine topinamburja. Ves material so odložili na UV odporno folijo in ga prepustili naravnemu razkroju (foto: Tamara Karlo, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave).

Aktivnosti za odstranitev topinamburja potekajo že tretje leto zapored v sodelovanju z Zavodom Symbiosis. V prvem letu so topinambur odstranili na površni okrog 350 m2, prihodnje leto so območje odstranjevanja razširili in je znašalo skupno 560 m2. Letos spomladi so partnerji projekta ZRSVN in KGZ Ptuj na tej površini izvedli sejanje ovsa in senenega drobirja z namenom zastiranja odprtih površin in preprečitve ponovnega pojavljanja invazivnih vrst. Meseca julija je Zavod Symbiosis izvedel tretje zaporedno odstranjevanje topinamburja. Z namenom pospešitve procesa izkoreninjanja topinamburja, so sodelavci projekta LIFE-IP NATURA.SI septembra izvedli ponovno (zgoraj omenjeno) odstranjevanje. 

V prvih dveh letih je območje gosto preraščal topinambur, zato je bilo treba površino v celoti ročno prekopavati z lopato in odstraniti podzemne dele rastlin. Letos je že dobro viden učinek ponavljajočega se odstranjevanja v letih 2021, 2022 in 2023, saj so bile rastline topinamburja nižje, stebla tanjša in tudi sestoji so bili redkejši (fotografije 2, 3, 4 in 5) (Zavod Symbiosis, 2023), površino je pričela poraščati travna ruša. 

Na ZRSVN bodo skupaj projektnimi partnerji v naslednjih letih nadaljevali z odstranjevanjem topinamburja, za kar bodo uporabili razpoložljiva projektna sredstva in/ali komplementarna sredstva drugih finančnih mehanizmov.

Fotografija 2: Površina porasla s topinamburjem septembra 2021 (foto: Tamara Karlo, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave).

 


Fotografija 3: Stanje na površini po treh zaporednih letih odstranjevanja topinamburja v septembru 2023 (foto: Tamara Karlo, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave).

 


Fotografija 4: Izkopane korenine topinamburja leta 2021 (foto: Tamara Karlo, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave).

 


Fotografija 5: Izkopane korenine topinamburja leta 2023, ki so tanjše v primerjavi s koreninami izkopanimi leta 2021
(foto: Tamara Karlo, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave).

 

Kako najbolj učinkovito odstraniti topinambur?

Če želimo pospešiti proces izkoreninjanja topinamburja, je ključno, da odstranjevanje izvedemo večkrat letno. Odstranjevanje naj poteka celo rastno sezono od sredine maja do sredine septembra v približno eno-mesečnih razmikih. Rastline se namreč čez celotno rastno sezono obnavljajo iz podzemnih delov in le ponavljajoče se odstranjevanje bo izčrpalo rastline do te mere, da se ne bodo mogle več obnoviti in bodo lahko območje naselile domorodne rastline (Zavod Symbiosis, 2021).

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava