Skip to main content

S projektom ReNature obnovili travnike in mokrišča na Krasu

Konec aprila Javni zavod Park Škocjanske jame s partnerji zaključuje dvoletni projekt za obnovo mokrišč in travišč ReNature. Na zaključnem dogodku so partnerji projekta predstavili rezultate projekta ter si z udeleženci ogledali izvedene aktivnosti na terenu. V dveh letih so obnovili več kot 40 hektarov travnikov, osem kalov in en velban studenec.

Sodelavci projekta so s številnimi aktivnostmi prispevali k izboljšanju stanja suhih kraških travnikov in mokriščnih ekosistemov ter s tem nekaterih evropsko pomembnih vrst in območij Nature 2000 na območju Brkinov, doline reke Reke in Pivške kotline. Z ukrepi so prispevali tudi k blaženju podnebnih sprememb.

Najobsežnejšo obnovo travnikov so pod vodstvom Veterinarske fakultete izvedli na območju Vremščice, kjer so izkrčili zaraščajočo površino na 39 hektarih. Z novim travnikom so prispevali k ohranjanju biotske raznovrstnosti in zagotovili dodatne pašne površine za čredo avtohtonih istrskih pramenk Veterinarske fakultete, s katero bodo tudi preprečevali ponovno zaraščanje. 

Na območju Občine Pivka so obnovili dobrih 5 hektarov travnikov in tako prispevali k zmanjševanju zaraščanja in ohranjanju življenjskega prostora evropsko pomembnih vrst ptic, metuljev in drugih vrst. Z 38 drevesi so v bližini dvorca Ravne zasadili manjši visokodebelni travniški sadovnjak in tako omogočili dodaten dom travniškim vrstam ptic.

Na širšem območju Brkinov so sodelavci Parka Škocjanske jame obnovili več mokriščnih življenjskih okolij - osem kalov in en velban studenec, vkopan in obokan izvir, ki je značilen za Brkine. Površine, ki so jih nekoč uporabljali za napajanje živine, so danes pomemben dom dvoživk, kačjih pastirjev in drugih vrst. V času suš predstavljajo tudi pomemben vir vode za divjad in domače živali. Skupaj z domačini si bodo prizadevali, da bodo kale ohranjali in s tem prispevali tudi k ohranjanju bogate kulturne dediščine našega podeželja.

Močna povezanost domačinov Biosfernega območja Kras in porečje Reke z naravo in domačim krajem

Travniški in mokriščni ekosistemi opravljajo različne funkcije, pomembne za različne rastlinske in živalske vrste ter tudi človeka. Strokovnjaki Univerze na Primorskem in Norveškega inštituta za raziskovanje narave so v projektu skupaj z domačini prepoznavali ekosistemske storitve oziroma funkcije, ki jih omenjeni ekosistemi nudijo. 

Za najpomembnejše so določili storitve, ki zagotavljajo oskrbo s hrano in vodo, ter življenjska okolja za prostoživeče živali in rastline. Ugotovili so močno povezanost domačinov Biosfernega območja Kras in porečje Reke z naravo in domačim krajem. Poudarjajo pomen celovitega varovanja naravne in kulturne dediščine, predvsem kulturne krajine kot celote in njenih elementov: kali in travišča.

Projekt ReNature - Obnova mreže mokrišč in travišč, pomembnih za Natura 2000 in druge zavarovane vrste in habitatne tipe v Biosfernem območju Kras in porečju Reke ter Krajinskem parku Pivška presihajoča jezera poteka od maja 2022 do aprila 2024. Projekt izvaja Javni zavod Park Škocjanske jame s partnerji Občina Pivka, Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem, Veterinarska fakulteta Univerze v Ljubljani ter Norveški inštitut za raziskovanje narave. Projekt sofinancirajo Islandija, Lihtenštajn in Norveška s sredstvi Finančnega mehanizma EGP 2014 - 2021 ter Republika Slovenija.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava